Stabla se opskrbljuju nutrijentima iz područja svoje rizosfere. Vodu i hranjive tvari apsorbira sitno korijenje, a disanje provode kapilare u tlu. Učestali razlog koji narušava ovaj prirodni ciklus je zbijenost tla koja je najčešće vidljiva u gubitku vitalnosti stabla i stvaranju mrtvog drva.
Prozračivanjem tla te injektiranjem poboljšivača tla možemo značajno smanjiti njegovu zbijenost te prihraniti stablo sa svim materijalima i nutrijentima koji mu omogućuju da se regenerira. Uspješno prozračivanje i injektiranje postižemo kada se zbijeni sloj tla razrahli i prozrači kako bi se ponovno omogućila izmjena plina i vode.
Uređaj za injektiranje funkcionira na principu komprimiranog zraka. Ubrizgavanjem zraka pomoću cijevi za injektiranje s podesivim tlakom od 5 – 8 bara stvaramo slobodan prostor u tlu te razbijamo zbijenost. U novonastale šupljine u tlu zatim injektiramo poboljšivače tla.
Od materijala koristimo mješavinu organskog gnojiva, zeolita, dijatomejske zemlje, huminskih kiselina, vermikomposta, te različitih vrta bakterija i mikoriznih gljiva. Na taj način smo stablu dali sve što mu treba za optimizaciju svih uvjeta i ubrzali njegov oporavak.
Ova metoda primjenjiva je na svim zemljanim površinama koje pokazuju simptome kompakcije, što je najčešće vidljivo nakupljenom vodom na površini tla ili fiziološki oslabljenih biljaka koje rastu na tom području.
- stabla narušenog zdravstvenog stanja
- poljoprivredne površine
- urbana područja
- voćnjake
- pašnjake
- nogometna igrališta
- golf terene
- područja građevinarskih radova
- pješačke zone
Proces injektiranja stabala
Prozračivanje radimo uređajem za injektiranje kojeg postavljamo u zoni sitnijeg korijenja stabla – oko 1 m od ruba projekcije krošnje stabla na tlo.
Preporučeni razmak između rupa za injektiranje :
- 0,5 m za jako zbijena/jače ilovasta tla
- 1 m za lakša/pjeskovita tla
Prozračivanje tla i jačanje imunološkog sustava stabla ima pozitivan učinak, uzrokujući brzi ponovni rast korijenja.
Pozitivne učinke prozračivanja i injektiranja prepoznajemo po zelenom lišću, povećanju duljine izdanaka i vitalnosti stabala. Najčešće je promjena vidljiva tek u idućem vegetacijskom periodu, a ponekad već i kroz 9 mjeseci.